Metody wybielania zębów
Wybielanie zębów – metody, zalety, wady i alternatywy
Białe zęby to podstawa zdrowego uśmiechu, a także dobre samopoczucie i pewność siebie. Jednakże większość z nas nie może poszczycić się zadowalającą bielą uzębienia. Dlatego decydujemy się na wybielenie – lecz jaką metodę wybrać?
Część osób od urodzenia ma zęby bardziej żółte od innych, a dodatkowo jesteśmy przez całe życie narażeni na czynniki wpływające na naturalny kolor zębów. Przyczynami przebarwień są między innymi wiek pacjenta, choroby ogólne (typu porfirie, choroby hemolityczne), zażywanie antybiotyków z grupy tetracyklin, choroby zgorzelinowe miazgi, preparaty stosowane w leczeniu endodontycznym, a także te zewnątrzpochodne jak palenie tytoniu, barwniki z kawy i herbaty, nadmierne używanie płynów do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną oraz niewłaściwa higiena i zaleganie złogów nazębnych.
Warunkiem niezbędnym do osiągnięcia zadowalającego efektu jest współpraca z pacjentem, utrzymywanie higieny jamy ustnej oraz rezygnacja ze szkodliwych nawyków np. palenia papierosów. A jaką metodę wybrać? Jest ich kilka.
O ile nasze przebarwienia nie są zbyt poważne biały uśmiech możemy spróbować uzyskać w warunkach domowych. Na rynku dostępnych jest szereg preparatów wybielających: pasty, żele z nakładkami, a także nasączone substancjami wybielającymi paski. Jest to dość bezpieczna metoda i zdecydowanie najtańsza, jednakże efekty nie są satysfakcjonujące i w konsekwencji większość pacjentów wymaga interwencji stomatologicznej.
Jeżeli jednak zależy nam na czasie i oczekujemy szybkich efektów, możemy zdecydować się na profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym. Obecnie stosuje się dwie metody: nakładkową i laserową.
Metoda nakładkowa jest przeprowadzana samodzielnie przez pacjenta w domu. Preparat wybielający zakłada się na noc na indywidualnie wykonanych nakładkach przez 10 – 14 dni. Metoda ta niesie ze sobą powikłania w postaci nadwrażliwości zębów, podrażnienia błony śluzowej, zaburzeń ze strony stawu skroniowo-żuchwowego, a także jest bardziej czasochłonna i wymaga sporej samodyscypliny pacjenta. Przynosi jednakże zadowalające efekty (poprawa do 6 odcieni), które przy współpracy pacjenta utrzymują się nawet do 3 lat. Jest także dużo tańsza od metody laserowej, a nakładki mogą być użyte do kolejnego wybielania, oczywiście po konsultacji ze stomatologiem.
Z kolei metoda przy użyciu lampy Beyond polega na 3-krotnej aplikacji preparatu wybielającego o wysokim stężeniu i dodatkowej aktywacji żelu dużą dawką energii z lampy podczas jednej wizyty. Wizyta trwa około 1,5 godziny, a efekt jest bardziej spektakularny, gdyż występuje poprawa nawet do 10 odcieni w skali Vita. Metoda jest skuteczniejsza przy trudniejszych przebarwieniach. Efekt utrzymuje się około 2-3 lata. Wybielanie lampą Beyond jest droższe od nakładkowego, przynosi większą wrażliwość pozabiegową oraz nieznaczne ryzyko powikłań.
Przed podjęciem decyzji o wybielaniu należy rozważyć wszystkie wady i zalety poszczególnych metod, a czasem wręcz zrezygnować z nich. Pamiętajmy, że wybielanie poza wyżej wymienionymi efektami niesie także konieczność wymiany dotychczasowych wypełnień dla osiągnięcia ostatecznego estetycznego rezultatu, a także nie zawsze rozjaśnia zęby w stopniu zadowalającym Pacjenta.
Czasem przy przebarwieniach pojedynczych zębów np. leczonych endodontycznie, nieestetycznym ich kształcie lub położeniu rozważyć należy założenie licówek porcelanowych, które likwidują więcej wad, zwłaszcza tych przy których wybielanie jest nieefektywne. Można także te metody łączyć, a w razie wątpliwości zasięgnąć opinii stomatologa, który zaproponuje najlepszą drogę do uzyskania pięknego uśmiechu.