Nadwrażliwość zębów
Nadwrażliwość zębów – problem wielu z nas
Dotyczy ponad 40 % ludzi na całym świecie i może dotknąć każdego z nas. Powoduje uczucie dyskomfortu i utrudnia życie. To nic innego jak nadwrażliwość zębów. Jednak mamy dobre wiadomości – możemy sobie z nią poradzić.
Uciążliwe zjawisko
Termin nadwrażliwości odnosi się do bólu zębów wywołanego nieszkodliwymi bodźcami czuciowymi z powodu odsłonięcia zębiny i otwarcia kanalików. Najczęściej doskwiera w przypadku kontaktu z zimnym powietrzem, podczas spożywania gorącego, zimnego, słodkiego lub kwaśnego pożywienia lub napoju. Dolegliwości bólowe mogą wystąpić, także podczas szczotkowania zębów, a nawet leczenia stomatologicznego. Miejscami najbardziej wrażliwymi na działanie bodźców są powierzchnie policzkowe w rejonie przyszyjkowym, nadmiernie starte powierzchnie zębów, w rejonie połączenia szkliwa i zębiny oraz bliskim sąsiedztwie miazgi. Problem z nadwrażliwością zębów nasila się w wieku 25-30 lat i zwykle obejmuje dwa zęby. W Polsce dotyczy ponad 30% mieszkańców, a statystyki mówią, że częściej cierpią na nią częściej kobiety niż mężczyźni.
Dlaczego powstaje?
Przyczyn powstawania nadwrażliwości jest wiele. Począwszy od nieskorygowanych wad zgryzu i chorób przyzębia, a skończywszy na naszych codziennych nawykach. Także nieprawidłowo wykonywane zabiegi higieniczne mogą do niej doprowadzić. Zbyt intensywne szczotkowanie zębów, twardą szczoteczką zwłaszcza poziomymi ruchami może prowadzić do uszkodzenia szyjki zębów, a tym samym do odsłonięcia zębiny – która jest przyczyną nadwrażliwości. Poza tym mocne szczotkowanie drażni dziąsła i uszkadza szkliwo. Powinniśmy również zwrócić uwagę na jakość pasty jaką używamy. Stosowanie past do zębów o wysokim wskaźniku ścieralności może prowadzić do nadwrażliwości. Podobnie jak używanie produktów wybielających zęby bez kontroli lekarza stomatologa. Nie bez znaczenia pozostają urazy zębów powstałe w wyniku gryzienia twardych przedmiotów. Co więcej, wpływ mają wydające się niegroźne obgryzanie paznokci czy końcówki długopisu. Wady anatomiczne tkanek miękkich i budowa zębów są także czynnikami, które mogą prowadzić do nadwrażliwości. W przypadku, gdy nerw znajduje się przy powierzchni, zęby są bardziej wrażliwe na bodźce czuciowe. Nawet skład chemiczny śliny jest istotny – zbyt kwaśny odczyn powoduje, że zęby ulegają demineralizacji szybciej, szkliwo jest osłabione, a zębina pozbawiona ochronnej warstwy. Ślina nabiera kwaśnego odczynu również w wyniku spożywania pewnych produktów t.j. owoce cytrusowe, mięso, napoje gazowane, kwaśne soki i sosy. Szkliwo jest poddawane chemicznemu rozpuszczaniu również w wyniku przyjmowania dużych dawek aspiryny i niepowleczonej witaminy C. Ponadto, pod wpływem niskiej temperatury na szkliwie mogą powstawać mikroskopijne pęknięcia. Szkodliwie na zęby działają, także słodycze. Choroby przewodu pokarmowego, w których dochodzi do tzw. refluksu oraz wymioty sprawiają, że szkliwo zostaje trawione przez soki żołądkowe. Nadwrażliwości sprzyja, także bruksizm, czyli nocne zgrzytanie zębami oraz nerwowe zaciskanie szczęki – w ten sposób ścieramy powierzchnię zębów. Nasz styl życia również ma odzwierciedlenie w stanie naszych zębów. Palenie papierosów pogarsza ukrwienie dziąseł, co wiąże się ze stanem zapalnym przyzębia i zanikiem tkanki kostnej. Również częsty kontakt z chlorowaną wodą może prowadzić do nadwrażliwości. Należy pamiętać, że nadwrażliwość może pojawić się jako skutek zabiegów stomatologicznych. Jednak jest ona tymczasowa, a można ją wyeliminować nakładając na wrażliwe miejsca specjalne preparaty.
Sposoby na nadwrażliwość
Tylko odpowiednia profilaktyka oparta na właściwej higienie jamy ustnej i systematyczne stosowanie odpowiednich preparatów może uchronić zęby przed nadwrażliwością i złagodzić jej objawy. Zęby powinno się szczotkować przynajmniej 2 razy dziennie miękką szczoteczką. Ważne jest, by nie wykonywać nią silnych ruchów i nie szczotkować zębów w kierunku poziomym, gdyż uszkadza to dziąsła i odsłania szyjki zębowe. Ruchy szczoteczki powinny być okrężne, wymiatające w kierunku od dziąsła do korony zęba, bez nadmiernego nacisku. Pasta natomiast powinna być wzbogacona o wysokoprzyswajalny fluor oraz mieć niski poziom ścieralności. Aminofluorek zawarty w pastach zamyka kanaliki zębiny obniżając nadwrażliwość zębiny. Znosi działanie kwasów na szkliwo oraz redukuje reakcje bólowe. Należy pamiętać, także o tym, by nie szczotkować zębów bezpośrednio po spożyciu kwaśnych pokarmów. Kwas pozbawia zęby ochronnej warstwy uszczelniającej szkliwo, dlatego też najpierw trzeba wypłukać usta wodą. Z problemem nadwrażliwości można sobie radzić, także używając specjalnych płynów do płukania ust. Istotne jest, także staranne czyszczenie przestrzeni między zębami nicią dentystyczną, co zapobiega gromadzeniu się osadu i resztek pokarmu, które mogą być przyczyną stanów zapalnych dziąseł, a w konsekwencji odsłonięcia szyjek zębowych. Proponujemy szybkie i trwałe zniesienie bólu, które możemy osiągnąć poprzez zamknięcie zewnętrznych ujść i zmniejszenie średnicy kanalików zębinowych. W klinice dentystycznej stosowane są następujące środki: związki fluoru, wapnia, szczawiany żelaza, glinu i potasu, chlorek strontu, cynku, aldehyd glutarowy oraz preparaty wieloskładnikowe.