Co to jest bonding i na czym polega?
Bonding to rodzaj mikroinwazyjnej odbudowy estetycznej zębów przy użyciu żywic kompozytowych. Rekonstrukcja ich powierzchni polega na przykryciu wypełnieniem drobnych ukruszeń i wyszczerbień, starć, a także przebarwień. Dzięki tej technice ingerencja w naturalną strukturę zębów jest niewielka i daje gwarancję szybkiej metamorfozy uśmiechu oraz znacznej poprawy jego wyglądu. Bonding stosuje się w ramach stomatologii estetycznej. Odbudowa odbywa się za pomocą estetyczych żywic kompozytowych, czyli materiałów dentystycznych wykorzystywanych także przy leczeniu ubytków próchnicowych. Odcień kompozytu można dostosować do koloru zębów, co sprawia, że wypełnienie jest dobrze wkomponowane. To także tworzywo niezwykle elastyczne, dzięki temu łatwo je wymodelować, by idealnie przywierało do szkliwa i zniwelowało wady powstałe na powierzchni zębów.
Do powiązania tkanek twardych z wypełnieniem kompozytowym dochodzi dzięki zjawisku adhezji, czyli przylegania. W efekcie powstaje szczelne połączenie materiału z powierzchnią zęba, które odbywa się bez jakiejkolwiek ingerencji w jego tkanki.
Efekty bondingu zębów.
Odpowiednio dobraną kolorystycznie, niewielką warstwę materiału kompozytowego nakłada się na szkliwo nie tylko po to, by zniwelować na nim skazy i przebarwienia, ale także naprawić ukruszenia i pęknięcia. Odbudowa zęba kompozytem pozwala również na korektę jego kształtu, zarówno długości, jak i szerokości. Metodą tą można także szybko wypełnić wyszczerbienie oraz zamknąć przerwę powstałą między zębami (np. diastemę). Daje ona natychmiastowy efekt i wpływa na poprawę estetyki całego uzębienia. Niedoskonałości są zamaskowane, zęby stają się równe, a przebarwienia usunięte.
Wskazania i przeciwwskazania bondingu zębów
Bondingu nie można wykonać, gdy w obrębie jamy ustnej toczy się stan zapalny. Wcześniej należy wyeliminować niewyleczone ubytki próchnicowe, bruksizm (nawykowe zgrzytanie i ścieranie się zębów) lub choroby dziąseł i przyzębia